Zoner Photo Studio - Tutoriál

Organizace nakoupených fotografií II: Metadata zvyšují informační hodnotu fotky

Obvyklý problém při pátrání po fotce: Pamatujete si, co na ní bylo, ale nevíte, kdy a kde byla pořízena. Jedinou záchranou před zdlouhavým procházením složek jsou vyplněná metadata. Fotka bez metadat je jako výrobek bez etikety. Jenom autor ví, co fotil, a to většinou jen po omezenou dobu. Pokud má fotka plnit roli dokumentu, který je srozumitelný všem, měla by obsahovat popisná metadata.

Klíčovými metadaty jsou klíčová slova

Metadata jsou rozšiřující textové informace, které se ukládají do obrazových souborů. Díky metadatům se můžete zorientovat i ve fotoarchivu, který má mizernou organizační strukturu složek.

Nejběžnější metadata:

 • název fotky (nejde o název souboru)
 • popis
 • klíčová slova
 • EXIF data z fotoaparátu (datum a čas vyfocení, značka a model přístroje, nastavení přístroje aj.)
 • geolokační data

Pro organizaci fotek z fotobanky nebo od fotografů jsou nejdůležitější klíčová slova, protože umožňují každou fotku podrobně popsat. Klíčová slova jsou vlastně tematické štítky, které můžete každému obrázku přiřadit.

U snímků pořízených ve fotobankách obvykle již klíčová slova najdete, a to pravděpodobně v angličtině. Pokud ve vašem fotoarchivu převažují fotky z tohoto zdroje a angličtina vám nevadí, nemusíte s klíčovými slovy manipulovat. V opačném případě je pohodlnější zajistit překlad jejich metadatových popisků do češtiny. Důvod je jasný – ať při následném hledání nemusíte každé klíčové slovo zadávat ve více jazycích.

Kde tyto popisky chybí, měli byste je doplnit. Zde je návrh základního postupu:

 • 1Ve Správci si otevřete složku s obrázky, které hodláte popisovat.
 • 2Vyberte fotografii a vpravo se vám zobrazí panel Popis.

 • 3Do políčka Klíčová slova začněte vyplňovat jednotlivé výrazy. Snažte se o co nejdetailnější a zároveň nejvýstižnější popis. Nebojte se využít všechna relevantní slova a jejich běžně používaná synonyma. Taková, pomocí kterých byste daný obrázek sami hledali. Dávejte přednost jednoslovným výrazům, oddělujte je od sebe čárkou nebo odsazením řádku klávesou Enter.
 • 4Vložený popis můžete potvrdit kliknutím na tlačítko Uložit. Nicméně když na to zapomenete a přejdete na další soubor, i tak se vyplněná metadata uloží.

Vkládáte nějaké klíčové slovo opakovaně? Vložte si ho do seznamu a při popisování vám ho bude program našeptávat, což zadávání znatelně urychlí:

 • 1V levém navigačním panelu najděte Katalog a v něm složku Klíčová slova. Tato složka již obsahuje několik běžných klíčových slov v podobě podsložek.
 • 2Klikněte pravým tlačítkem myši do prázdného prostoru v hlavním okně a z nabídky vyberte volbu Nové klíčové slovo. Zadejte požadovaný výraz a potvrďte Enterem (vlastně tak založíte novou složku).
 • 3Vlastní klíčové slovo si můžete v případě potřeby zatřídit do libovolné kategorie, a to například přetažením složky myší.

Jakmile máte všechna potřebná klíčová slova „zasložkována“ v seznamu v Katalogu, můžete je jednotlivým fotkám přiřazovat také myší. Stačí vybranou fotku přetáhnout na klíčové slovo nebo naopak klíčové slovo na fotku.

Jak vyplňovací, tak přetahovací metoda přiřazování klíčových slov samozřejmě fungují i na více fotek současně. Během několika sekund tak můžete klíčové slovo vložit do desítek nebo stovek fotek. Asi si dovedete představit, kolik času tímto postupem ušetříte.

Mezi klíčová slova nepatří časové údaje – ty mají v metadatech svou samostatnou kolonku, kterou obvykle vyplní již fotoaparát při pořízení snímku.

Čím více informací tím lépe

Dalšími dvěma kolonkami metadat jsou Název a Popis. Samozřejmě je vhodné mít vyplněné i je, ale jde o práci, která se nedá příliš zautomatizovat. Odměnou za tuto práci je však daleko přesnější popis, jehož jednotlivá slova (třeba v jiném tvaru, než se nacházejí v klíčových slovech) opět usnadní nalezení správné fotografie. A tyto informace také pomohou lidem, kteří budou fotku dále zpracovávat, například za účelem jejího publikování.

U fotografií z různých událostí, které se odehrávaly na jednom místě (firemní oslava, veletrh apod.), je vhodné doplnit také údaje o zeměpisné poloze, a to pomocí GPS souřadnic nebo slovního popisu.

Jak tyto údaje do fotky dostat, se dozvíte například ve videotutoriálu Označování fotografií souřadnicemi GPS nebo v článku Jak přiřadit GPS souřadnice k fotografiím (Milujemefotografii.cz).

Další obecné rady k práci s metadaty:

 • Snažte se maximálně využívat hromadných operací, tj. vybrání více fotek a provedení společné změny.
 • Při ručním vyplňování metadat si dávejte pozor na překlepy a pravopis. Špatně napsané slovo vám bude k ničemu.

Jen pro jistotu: Editování metadat, a to ani opakované, nijak neovlivňuje obrazová data v souboru.

Užívejte si odvedené práce

Popsané fotky, respektive složky s nimi, si samozřejmě přidejte do Katalogu, ať je pro vás práce co nejkomfortnější. Vyhledávání konkrétní fotky provádějte se zatrhnutou volbou Včetně podsložek. Ta způsobí, že se prohledávanými fotkami bude zacházet, jakoby by všechny byly uloženy v jedné složce.

Hledat můžete nejen podle slov uložených v metadatech, ale i podle hvězdičkového hodnocení nebo zeměpisné polohy. Najít během několika sekund to, co potřebujete, je opravdu radost.

Další tipy pro hledání fotek najdete v našem starším tutoriálu Strategie vyhledávání fotografií.

Rady pro nastavení a používání Katalogu přináší článek Jednoduchá správa fotografií s katalogem v programu Zoner Photo Studio (Milujemefotografii.cz).

Ve vyobrazení programu ZPS byly použity reálné fotografie našich uživatelů Arch.Design Group a Miele spol. s r.o.
milujemefotografii.cz

Zoner Photo Studio - Multilicence×

Děkuji za Váš zájem o program Zoner Photo Studio,

chcete-li využít naší výhodné nabídky a získat tak čtečku Amazon Kindle 5 zdarma k objednávce nad 15 000 Kč bez DPH, můžete mě kontaktovat přímo:

Michal Závacký
+420 736 510 102
michal.zavacky@zoner.cz

nebo jednoduše zadejte alespoň jeden kontaktní údaj a já se co nejdříve ozvu Vám!

Odeslat

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s jejich používáním souhlasíte. Rozumím Více informací