Zoner Photo Studio - Tutoriál

Odstranění nebo změna pozadí fotografií

obrazek puvodni a na bilem pozadi vedle sebe

Odstranění (vymazání) a následné sjednocení pozadí u fotografií je velmi častým požadavkem při přípravě obrázků pro e-shopy či různé katalogy. Jak vyplývá mimo jiné z naší případové studie e-shopu Audigo.cz, typickým cílem je neutrální pozadí, na kterém většina produktů nejlépe vynikne.

Ideální je mít hned na začátku fotografii, na které je produkt kvalitně nafocen ve studiu na bílém pozadí, respektive alespoň podobném tomu, na jakém má být ve finále prezentován. Ovšem v praxi takové štěstí nemusíte vždy mít.

Upravovanou fotografii si otevřete v modulu Editor. Má-li fotografie nějaké rozsáhlejší nadbytečné části, můžete je oříznout (klávesa C), ať se obrázek lépe vejde na obrazovku.

Fáze A – výběr objektu

Nejprve je potřeba provést co nejpřesnější výběr (označení) objektu, který má na výsledném obrázku zůstat. Na nástrojové liště je k dispozici několik nástrojů pro výběr, jejichž použití závisí zejména na tvaru objektu a podobě odstraňovaného pozadí.

panel kouzelna hulka

Je-li pozadí jednolité a zároveň kontrastní k objektu (okraje objektu nikde nesplývají s pozadím), je vhodné použít Kouzelnou hůlku kouzelná hůlka (klávesa W) a snažit se označit celé pozadí. S její pomocí lze rychle vybrat velkou plochu. Z voleb dostupných na panelu tohoto nástroje je důležitá tolerance. Čím více se vybírané pozadí barevně liší od hlavního objektu, tím vyšší míru tolerance můžete nastavit. Zrušením zaškrtnutí u volby spojitý způsobíte, že jedním kliknutím hůlky do obrázku se vyberou všechny plochy, které mají podobnou barvu, tedy i ty, které na sebe nenavazují. Antialiasing by měl obrys výběru vyhladit, rozdíl se pozná hlavně na obrázcích s menším rozlišením.

K vybrání objektu nepravidelného tvaru použijte některý typ lasa. Pro obkreslení jednodušších hranatých objektů se hodí Polygonové
laso
Polygonové laso (klávesa N). Před aplikací lasa je obvykle dobré si obrázek pořádně zvětšit (třeba kolečkem myši), abyste hranu objektu dobře viděli. Pak postupným klikáním a obtahováním objektu vytvořte obrys výběru – počet potřebných kliknutí závisí na členitosti objektu. Pokud se nějakým bodem netrefíte na správné místo, odstraníte jej klávesou backspace.

Oblíbené Magnetické laso Magnetické laso (klávesa A) pomůže rychle vybrat objekty se zakulacenými tvary. Chová se podobně jako laso polygonové, avšak linka výběru se navíc „magneticky“ přichytává na hrany (na hranici ploch s různou barvou). Podržením klávesy alt magnetické laso dočasně přepnete na polygonové a naopak.

Nástroj Výběrový štětec Výběrový štětec (klávesy shift + Q) je díky svému kulatému tvaru ideální pro výběr kruhových objektů. Rychle a přesně (klidně i po jednotlivých obrazových bodech) s ním výběr rozšíříte či zúžíte – režim volíte v horní části panelu tohoto nástroje. Pomocí volby průměr ovlivňujete velikost stopy štětce, hustota určuje sílu krytí (většinou se hodí 100 %), rozmazání ovlivňuje nepřesnost okraje stopy štětce (pro precizní výběr je dobrá co nejnižší hodnota) a čtvrtá volba rozestup určuje plynulost tahu (čím nižší procento tím plynulejší výběr).

Ostatní výběrové nástroje, tj. Obdélníkový výběr, Elipsový výběr a obyčejné Laso, mají při úpravě produktových fotografií velmi malé uplatnění.

Aby byl výběr přesný, tj. bez zbytků pozadí, přerušovaná čára ohraničující výběr musí vést po hraně vybíraného objektu. Je to jako kdybyste z vytištěné fotografie vystřihovali nějaký objekt nůžkami.

Výběrové nástroje můžete během provádění výběru přepínat – například nejprve nahrubo objekt vybrat pomocí kouzelné hůlky a pak okraj výběru vyhladit pomocí výběrového štětce.

 • 1K výběru přístroje na obrázku se nejlépe hodila kombinace polygonového (podstavec) a magnetického lasa (horní kulatá část).
 • 2Nabízelo se také použití kouzelné hůlky, ovšem to by urychlilo pouze vybrání bílého pozadí v horní polovině objektu, zatímco ve spodní části by bylo rizikové, protože kousek pravého okraje přístroje kvůli odrazu splývá s bílým stolem.

  obrazek behem vyberu vyrez

Přidržením klávesy shift k existujícímu výběru přidáváte další části (třeba i nesousedící plochy). Naopak pomocí klávesy ctrl zase vyznačenou plochu z výběru odstraňujete. Napoví vám znaménka plus nebo minus zobrazující se vedle kurzoru.

Na panelu Maska, který se zobrazí po zapnutí kteréhokoli výběrového nástroje, si pomocí rozbalovacího tlačítka můžete zobrazit tzv. masku, tedy pomocnou barevnou plochu, která přehledně oddělí vybíraný objekt od zbytku obrázku. V režimu „Normální“ se okolí výběru obarví červeně, v režimu „Inverzní“ se naopak probarví samotný výběr, a to modře.

Při zapnuté masce někdy pomůže, když dočasně vypnete obrys výběru. Lépe tak uvidíte případné nepřesnosti výběru.

 • 3S „vymaskovaným“ pozadím ještě bylo třeba pomocí výběrového štětce (různých velikostí) vyprecizovat výběr cvičného objektu.

  obrazek s maskou

Výběr lze přesouvat pomocí kurzoru ve tvaru šipkového kříže, který se sám nabízí u všech výběrových nástrojů s výjimkou výběrového štětce.

Odstraňovat se má pozadí, tudíž pokud máte vybraný objekt, stiskněte tlačítko Invertovat, které je součástí pracovního panelu každého výběrového nástroje. Vybere se to, co nebylo vybráno doposud. Zda je vybráno pozadí, poznáte podle toho, že čárkovaný obrys výběru lemuje celou fotografii a ne jen objekt.

Fáze B – samotná změna pozadí

 • 1Vybrané pozadí nyní smažete prostým stiskem klávesy delete. Tím se stane průhledným.
 • 2Pokud chcete průhlednost pozadí zachovat, obrázek nyní uložíte jako PNG. Toužíte-li po čistě bílém pozadí, stačí zase fotku uložit jako JPG (případně opět jako PNG, ale s nezaškrtnutou volbou Zachovat průhlednost).

  obrazek bez pozadi a na bilem vedle sebe
 • 3Potřebujete-li s pozadím dále pracovat, zvolte v hlavním menu Vrstva > Zrušit průhlednost. Pozadí zde můžete i obarvit.

Namísto jednotlivé barvy můžete do pozadí v případě potřeby vložit třeba barevný přechod. Je-li výběr stále aktivní, v hlavním menu klikněte na Vrstva > Přechodový filtr (klávesová zkrátka shift + G). Na panelu nástroje vyberte Typ – Barevný. Kliknutím na box Barva nastavte požadovanou barvu (druhá barva přechodu bude stávající barva pozadí).

obrazek aplikace prechodu

Výběr se deaktivuje stiskem klávesy escape.

Pokud produkt umisťujete na výrazně tmavší pozadí, než na kterém byl vyfotografován, musíte během výběru více „řezat do živého“, tedy nenechávat u objektu světlé okraje. Jinak vám bude na tmavém pozadí „světélkovat“.

Potřebujete do svých fotek dostat jiný typ pozadí než výše popsané, a nevíte si rady? Obraťte se s dotazem na naši technickou podporu. Jde to i přímo z programu, a to z nabídky Nápověda.

Ve vyobrazení programu ZPS byly použity reálné fotografie našich uživatelů Arch.Design Group a Miele spol. s r.o.
milujemefotografii.cz

Zoner Photo Studio - Multilicence×

Děkuji za Váš zájem o program Zoner Photo Studio,

chcete-li využít naší výhodné nabídky a získat tak čtečku Amazon Kindle 5 zdarma k objednávce nad 15 000 Kč bez DPH, můžete mě kontaktovat přímo:

Michal Závacký
+420 736 510 102
michal.zavacky@zoner.cz

nebo jednoduše zadejte alespoň jeden kontaktní údaj a já se co nejdříve ozvu Vám!

Odeslat

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s jejich používáním souhlasíte. Rozumím Více informací