Zoner Photo Studio - Tutoriál

Fotomontáže a koláže v ZPS:
vkládání podpisu nebo kresby do fotky

Pomocí softwaru, jakým je Zoner Photo Studio, můžete zachránit spoustu pokažených fotek, které by jinak nebyly prezentovatelné. Velmi častým problémem, se kterým se začínající fotografové setkávají, jsou chyby v barevnosti pořízených fotek. Jak je napravit?

Vložení vlastnoručního podpisu nebo jiného psaného textu do fotky

Podpis vložený do fotky může sloužit nejen jako identifikátor autora, ale i jako stylový ochranný prvek.

Doporučujeme podpis napsat sytým silnějším fixem a v dostatečné velikosti. Zpracování je pak snazší než u drobné parafy napsané slabou propiskou.

podpisy sken

Budete-li obrázek vkládat do fotky v původním rozlišení z fotoaparátu, skenujte při rozlišení alespoň 200 dpi, drobné útvary i 600 dpi. Při nedostatečném rozlišení budou po vložení do fotky příliš malé nebo neostré.

Vkládáte-li více objektů do jedné fotky, je určitě lepší mít každý z objektů připravený a uložený v samostatném souboru, ať s ním můžete volně manipulovat.

Příprava skenovaného obrázku pro vkládání obvykle spočívá v úpravě kontrastu a odstranění pozadí:

 • 1V Editoru si otevřete naskenovaný dokument.
 • 2Pokud jste skenovali více variant podpisu jako my, pomocí nástroje Obdélníkový výběr tlacitko obdelnikovy vyber (klávesa M) vyberte nejpovedenější kresbu, zkopírujte výběr do schránky (Ctrl + C) a volbou v menu Upravit > Vložit jako nový (Ctrl + Shift + Ins) z něj udělejte samostatný soubor.
 • 3Skenované obrázky často bývají málo kontrastní. Aby vypadaly živěji a lépe se s nimi dále pracovalo, měla by být černá barva dostatečně sytá a bílá by neměla být zašedlá ani zažloutlá. Tomu pomůžete například přidáním Kontrastu nebo snížením Černého bodu na Panelu rychlých úprav tlacitko rychle upravy v sekci Expozice.
 • 4Nyní je potřeba zprůhlednit pozadí obrázku. Je-li bílé a jednolité, půjde snadno vybrat pomocí Kouzelné hůlky tlacitko kouzelna hulka (klávesa W). Toleranci nastavte na asi 50 a klikněte do bílého prostoru. To, že je tolerance dostačující, poznáte tak, že vzniklá běhající přerušovaná čára bude těsně přiléhat ke všem tahům. Doporučujeme mít aktivní volbu Antialiasing, která pomáhá vyhlazovat okraje výběru. Pozadí je potřeba odebrat nejen z okolí obrázku, ale i z jeho uzavřených částí (např. písmen). Toho docílíte například vypnutím volby Spojitý nebo postupným klikáním hůlkou do nevybraných oblastí s přidrženou klávesou Shift. Klávesou Delete pozadí smažete.
  podpis odebrani pozadi Další podrobnosti k této problematice najdete v tutoriálu Odstranění nebo změna pozadí fotografií.

 • 5Soubor uložte jako PNG se zachováním průhlednosti.
 • 6Budete-li do fotky vkládat více kreseb, postup opakujte.

Chytří kutilové si mohou vyrobit i bílou variantu podpisu pro vkládání do tmavých fotografií. Stačí u hotového PNG ještě aplikovat efekt Negativ (dostupný na panelu Filtry), pak zvýšit na maximum Expozici na Panelu rychlých úprav a uložit do nového PNG souboru.

Nyní je skenovaný obrázek připraven pro zamontování do fotografie:

 • 1V Editoru si otevřete podkladovou fotku.
 • 2Stiskem ikony tlacitko vlozit obrazek nebo klávesy I aktivujte nástroj Vložit obrázek.
 • 3Zvolte tlačítko Vložit ze souboru. V počítači vyhledejte předpřipravený obrázek a potvrďte.
 • 4Vložený objekt zmenšete na potřebnou velikost tahem za rohy jeho dočasného rámečku. Můžete ho také uchopit a přesunout na požadované místo ve fotce. Je navíc možné si pohrát s mírou Krytí vrstvy, která česky řečeno ovlivňuje průhlednost vloženého objektu.
 • 5Pokud je vše v pořádku, tlačítkem Použít nebo stiskem klávesy Enter dočasnou vrstvu napevno umístíte do fotky.
 • 6Vkládáte-li více obrázků, opakujte kroky 3 až 5.
 • 7Upravenou fotku uložte jako nový soubor.
fotky s vlozenym podpisem

Vložení kresby do fotky

Do fotografie je samozřejmě možné přidat jakoukoli kresbu a nepotřebujete k tomu žádný další program ani speciální typy grafických souborů. I v tomto případě je možné pracovat s naskenovanou ruční kresbou.

Využití tohoto typu montáží je spíše umělecké, ale mohou být užitečné i v marketingu. Tímto způsobem lze třeba do produktových fotek vkládat firemního maskota nebo jinou ilustraci:

fotak vlozeny maskot

Postup přípravy obrázku a jeho vkládání jsou stejné jako u podpisu. Před potvrzením vložení se možná navíc budou hodit nástroje pro pootočení nebo úpravu perspektivy vkládaného objektu, které najdete nad levým horním okrajem dočasného rámečku:

kytka vkladani do fotky ramecek

Ruční kresba je bezesporu originálnější a osobnější než cliparty nebo jiné počítačové kresby, i kdybyste nebyli zdatní kreslíři. Pokud však skener nemáte k dispozici, určitě můžete pracovat s jakýmkoli kresleným obrázkem, který již máte v elektronické podobě.

Tipy pro digitalizaci ručních kreseb:

 • Pro začátečníky je ideální pracovat s obrázky, které jsou nakresleny sytými černými tahy (fix, tuš apod.) na hladkém bílém papíře. Jejich příprava je nejjednodušší a obrázky mají správný komiksový štych.
 • Pozor na „děravost“ obrysové linky kresleného objektu. Její sebemenší přerušení může znesnadňovat výběr okolí kouzelnou hůlkou.

Tento tutoriál byl vytvářen pomocí Zoner Photo Studia verze 18, ovšem uvedené postupy lze provést i v několika starších verzích.

Ve vyobrazení programu ZPS byly použity reálné fotografie našich uživatelů Arch.Design Group a Miele spol. s r.o.
milujemefotografii.cz

Zoner Photo Studio - Multilicence×

Děkuji za Váš zájem o program Zoner Photo Studio,

chcete-li využít naší výhodné nabídky a získat tak čtečku Amazon Kindle 5 zdarma k objednávce nad 15 000 Kč bez DPH, můžete mě kontaktovat přímo:

Michal Závacký
+420 736 510 102
michal.zavacky@zoner.cz

nebo jednoduše zadejte alespoň jeden kontaktní údaj a já se co nejdříve ozvu Vám!

Odeslat

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s jejich používáním souhlasíte. Rozumím Více informací