Zoner Photo Studio - Tutoriál

Fotomontáže a koláže v ZPS:
vkládání fotky do fotky

Jednoduchou fotomontáž v Zoner Photo Studiu zvládne každý z vás a nemusíte přitom být profesionální grafik ani mít nastudovánu spoustu jiných tutoriálů. Tyto dovednosti se vám mohou hodit pro soukromé i pracovní účely, protože vám umožní vyrobit originální obrazové materiály:

 • fotoobrazy a podobné „umělecké“ předměty
 • pohlednice, novoročenky apod.
 • infografika, edukační obrázky
 • produktové fotografie atd.

Několik snímků v jednom obrazu

Častým požadavkem je dostat více fotek do jednoho obrazu. Může jít o vyskládání fotek na nějaké neutrální pozadí…

Několik snímků v jednom obrazu

... nebo přidání doplňkových fotek do jedné hlavní:

přidání doplňkových fotek do jedné hlavní

Jak na to?

 • 1V Editoru si otevřete podkladový obrázek.
 • 2Stiskem ikony Vložit obrázek nebo klávesy I aktivujte nástroj Vložit obrázek.
 • 3Vyberte možnost Vložit ze souboru. Najděte první vkládanou fotku na disku a načtěte ji do rozpracované kompozice. Vloží se jako přechodná editovatelná vrstva.
 • 4Tažením za rohy upravte velikost fotky, tažením uprostřed ní zase její polohu.
 • 5Vloženým obrázkům můžete dodat prostorový efekt přidáním decentního stínu. Tuto funkci najdete na panelu Efekty, který je součástí panelu nástrojů Vložit obrázek. Volby se zobrazí po stisknutí tlačítka Upravit efekty.
 • 6Jakmile jste spokojeni, vložení potvrdíte tlačítkem Použít nebo stiskem klávesy Enter.
 • 7Opakujte krok 3 a načtěte druhou fotku. Opakujte také krok 4 s tím, že pokud má být ve finále stejně vysoká/široká jako první fotka, můžete druhou fotku dočasně umístit přes tu první a upravit její velikost podle ní. Pak ji jen šipkou na klávesnici posunete do požadované pozice.
  img
 • 8Potvrďte vložení a nově zkomponovaný obrázek si uložte.

Než začnete, udělejte si rámcovou představu, jak má finální kompozice vypadat. Aby se vám vkládané fotky do hlavního obrazu vůbec vešly, někdy se hodí zapojit matematiku.

Příklad výpočtu:
Hlavní obraz má výšku 1000 pixelů a chcete do něj vložit dvě stejně velké fotky nad sebe, a to se stejnoměrnými rozestupy od okraje obrazu i od fotek vzájemně. Rozestupy budou mít řekněme 20 pixelů a budou logicky tři, celkem tedy 60 pixelů. Na vkládané fotky vám tím pádem zbyde 1000 – 60 = 940 pixelů. To je 470 pixelů na každou fotku – právě takovou by měly mít ve finální montáži výšku.

Jak výšku vkládané fotky ohlídat? Máte dvě možnosti:

 • 1Po vložení vrstvy s novou fotkou sledujte čísla na spodní liště v Editoru, a to ta úplně vpravo pod panely nástrojů. Údaje X a Y udávají polohu levého horního rohu vkládané fotky a údaje Š a V pak její šířku a výšku, vše v pixelech.
 • 2Vkládané fotky si předem zmenšete na požadované rozměry, případně i ořežte na takový poměr stran, aby se vám do kompozice snadno skládaly.

Prostorové zakomponování jedné fotky do jiné

Někdy může být potřeba oživit existující fotku tím, že se do nějaké její části vloží fotka jiná. Typickým příkladem jsou produktové fotky různých televizorů, notebooků a dalších přístrojů vybavených displejem, do kterého se uměle vkládá obraz. Stejný princip je však možné aplikovat na jiných objektech a tím lehce manipulovat s vyobrazenou realitou.

img
 • 1V Editoru si otevřete podkladový obrázek.
 • 2Pokud má plocha, do které chcete vložit druhou fotku, čtyřúhelníkový tvar a poměr stran zhruba odpovídající vkládané fotce, můžete vkládanou fotku bez dalších příprav načíst do obrazu nástrojem Vložit obrázek Vložit obrázek (klávesa I) a volbou Vložit ze souboru.
 • 3Tažením za rohy upravte velikost fotky, tažením za její „tělo“ její umístění. Je-li upravovaná plocha navíc zešikmená, můžete vkládanou fotku prostorově přizpůsobit pomocí ikonek nad jejím vkládacím rámečkem – zleva: umístění, velikost, rotace, zkosení, deformace, perspektiva.

 • 4Pokud do upravované plochy něco zasahuje (v našem příkladu prsty) nebo nemá čtyřúhelníkový tvar, je vhodné plochu nejprve označit výběrem a teprve do něj druhou fotku vložit. V našem případě hranatý obrys displeje vybereme nástrojem Obdélníkový výběr Obdélníkový výběr (u nepravoúhlých obrysů by to bylo Polygonové laso) a přečnívající prsty z výběru odebereme pomocí Výběrového štětce Výběrový štětec .
  Práce s výběrovými nástroji je podrobněji popsána například v článcích Odstranění nebo změna pozadí fotografií nebo Naučte se pomocí nástrojů Výběru pracovat jen s určitou částí fotografie.

 • 5Nyní zvolte Vložit obrázek > Vložit ze souboru. Fotka se vloží jen do vybrané oblasti. Přizpůsobte její tvar, jak je popsáno v bodě 3.
 • 6Jste-li spokojeni, vložení potvrďte tlačítkem Použít nebo stiskem klávesy Enter. Výběr zrušíte klávesou Esc.

Vložení obrázku do místa nepravidelného tvaru je sice pracnější, ale výsledek může působit autentičtěji:

img
Ve vyobrazení programu ZPS byly použity reálné fotografie našich uživatelů Arch.Design Group a Miele spol. s r.o.
milujemefotografii.cz

Zoner Photo Studio - Multilicence×

Děkuji za Váš zájem o program Zoner Photo Studio,

chcete-li využít naší výhodné nabídky a získat tak čtečku Amazon Kindle 5 zdarma k objednávce nad 15 000 Kč bez DPH, můžete mě kontaktovat přímo:

Michal Závacký
+420 736 510 102
michal.zavacky@zoner.cz

nebo jednoduše zadejte alespoň jeden kontaktní údaj a já se co nejdříve ozvu Vám!

Odeslat

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s jejich používáním souhlasíte. Rozumím Více informací