Zoner Photo Studio - Tutoriál

Vyhledání a odstranění duplicitních fotek a jiných souborů v počítači

Duplicity zabírají místo

Duplicitní soubory v počítači jsou běžným problémem. Kde je chyba? Většinou v samotných uživatelích, kteří si zbytečné kopie sami vytvářejí, často nevědomky. Jenže tento zdvojený obsah vás může připravovat o čas i peníze, proto má smysl s ním bojovat.

Duplicity zabírají místo…

Fotografie a jiné obrazové soubory patří k nejobjemnějším typům souborů. I obyčejný mobil dnes vytváří fotky s rozlišením několika megapixelů, které mívají datový objem minimálně 1,5 megabytu.

A nejde jen o fotky, které sami nasnímáte. Skeny, obrázky z fotobank, tiskové podklady od grafika – to vše se sčítá. A důsledek? Disky se nebezpečně zaplňují, počítač vám kolabuje, správce IT si trhá vlasy…

…a způsobují zmatky v práci

Typický příklad: V počítači si vyberete nějakou fotografii, dáte si s ní práci a provedete na ní všechny potřebné úpravy. Uložíte. Za čas si tuto fotku znovu najdete a s hrůzou zjistíte, že vaše úpravy zmizely a musíte je provést znovu.

Podruhé jste totiž našli jen druhou kopii původní fotky. Jednu fotku jste si kdysi postupně uložili do dvou různých složek a evidentně o tom ani nevíte. Spousta zbytečné práce navíc – a také času, který musí někdo zaplatit.

Automatické nalezení zdvojených souborů

Od verze 17 nabízí Zoner Photo Studio funkci vyhledání shodných souborů. Najdete ji v modulu Správce.

 • 1V hlavním menu klikněte na Organizovat > Vyhledat stejné soubory.
  Organizovat > Vyhledat stejné soubory
 • 2V otevřeném dialogovém okně si vlevo nahoře můžete zvolit, která úložiště chcete prohledávat. Například volba „Lokální disky“ zahrne celý váš počítač.
 • 3Tlačítkem Vyhledat spustíte vyhledávání.
  Vyhledat
 • 4Počítač bude „chroustat“. Jak dlouho, to závisí na rychlosti vašeho počítače a množství dat na prohledávaných úložištích. V některých případech může procedura trvat i desítky minut, proto ji doporučujeme spouštět v době, kdy ZPS akutně nepotřebujete. Anebo si odskočit na oběd.
 • 5Jakmile se vám v okně zobrazí seznam souborů podbarvený všemi barvami duhy, vyhledávání úspěšně proběhlo. Duplicity poznáte podle toho, že jsou ve výpisu hned pod sebou a jsou stejně barevné.

Odstranění nežádoucích kopií

 • 1Výsledky vyhledávání jsou seřazeny podle velikosti souboru, a tak pokud je vaší hlavní motivací uvolnění místa na disku, začněte čistit od konce od těch největších.
 • 2Máte možnost buď označovat jednotlivé soubory, nebo pomocí tlačítek Označit všechny duplikáty… vybírat najednou všechny duplicitní soubory ve stejné složce (nebo i podsložkách), v níž se nachází již označený soubor.
 • 3Jakmile označíte ty správné kandidáty na odstranění (ve sloupečku Cesta vidíte, kde jsou uloženy), použijete tlačítko Smazat do koše.

Funkce vyhledává i jiné než obrazové soubory. Umí ignorovat název souboru, a tak můžete dohledat i přejmenované kopie.

Prevence vytváření nadbytečných kopií souborů

Jednoduchými opatřeními můžete předcházet tomu, aby se vám v počítači duplicity znovu množily. Například při posílání obrázků. Outlook, Thunderbird a další e-mailové programy si často ukládají kopie všech přijatých i odeslaných příloh.

Pokud příjemce nepotřebuje fotku v plném rozlišení, posílejte mu jen náhled (zmenšete soubor v ZPS pomocí funkcí Změnit rozměry nebo Konvertovat soubor) anebo fotku sdílejte jiným způsobem (cloudové úložiště, databázové úložiště, zasílání přes webové služby, Zonerama nebo jiné on-line galerie).

Častým nešvarem je úmyslné vytváření kopií souborů, a to tím způsobem, že z nějaké větší množiny fotek uložených ve svém počítači vybíráte a kopírujete některé fotky do jiné složky, obvykle patřící k nějakému konkrétnímu projektu či úkolu.

Přitom do cílové složky stačí umístit odkaz na stávající umístění fotek (zástupce). Pokud máte tyto fotky pojmenovány nebo dokonce opatřeny klíčovými slovy, snadno kdykoli najdete tu správnou.

Zbytečné duplicity vznikají často už při stahování fotek z fotoaparátu. Ovšem ne jestli používáte Zoner Photo Studio. To si „pamatuje“ názvy souborů, které již importovalo do počítače. Funguje to tak, že pokud máte v importovacím modulu zaškrtnutou volbu Importovat jen nové obrázky, dříve importované soubory zůstávají odznačené.

Ve vyobrazení programu ZPS byly použity reálné fotografie našich uživatelů Arch.Design Group a Miele spol. s r.o.
milujemefotografii.cz

Zoner Photo Studio - Multilicence×

Děkuji za Váš zájem o program Zoner Photo Studio,

chcete-li využít naší výhodné nabídky a získat tak čtečku Amazon Kindle 5 zdarma k objednávce nad 15 000 Kč bez DPH, můžete mě kontaktovat přímo:

Michal Závacký
+420 736 510 102
michal.zavacky@zoner.cz

nebo jednoduše zadejte alespoň jeden kontaktní údaj a já se co nejdříve ozvu Vám!

Odeslat

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s jejich používáním souhlasíte. Rozumím Více informací